Montaż fotowoltaiki w gospodarstwie domowym jest opłacalny z kilku powodów. Pierwszym z nich jest możliwość uniezależnienia się od ogólnego dostawcy prądu i znacznego obniżenia rachunków za energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne generujące prąd pochodzący z promieni słonecznych mogą oprócz standardowych urządzeń elektrycznych zasilać bez problemu pompę ciepła, dostarczając w ten sposób ciepłą wodę użytkową i ogrzewając dom. Opłacalność fotowoltaiki zależy jednak w dużej mierze od dostosowania mocy i liczby paneli PV do potrzeb energetycznych gospodarstwa. Ile kosztuje fotowoltaika i jak wybrać odpowiednie moduły słoneczne?

Wybierz panele fotowoltaiczne dobrej jakości

Bez względu na moc fotowoltaiki, na jaką się zdecydujemy, konieczny jest zakup dobrej jakości sprawdzonych paneli PV, inaczej trudno będzie mówić o jej opłacalności. Montując moduły słoneczne na dachu naszego domu, musimy mieć pewność, że panele nie tylko nie zawiodą zaraz po ich zainstalowaniu, ale i będą przynosiły oczekiwany uzysk energetyczny, generując zyski, a nie straty. Dlatego tak ważne jest umiejętne określenie nie tylko mocy paneli PV, ale także ich liczby i rodzaju – muszą być dostosowane do typu naszego gospodarstwa domowego oraz urządzeń w nim się znajdujących. Zaleca się, żeby w celu zakupu fotowoltaiki nie tylko konsultować się z fachowcami w dziedzinie OZE, ale i dokładnie obliczyć roczne zapotrzebowanie naszego domu na prąd. Bardzo ważne są też standardowe warunki pracy paneli PV, które wykazują konkretne modele modułów słonecznych. Jeżeli podczas ich wyboru wskaźnik STC nic nam nie mówi, możemy poprosić o ustalenie parametrów fotowoltaiki instalatorów, którzy będą się zajmowali montażem paneli.

Panele poli- czy monokrystaliczne? Jaki rodzaj wybrać

Na rynku dostępne są dwa zasadnicze rodzaje paneli fotowoltaicznychpanele polikrystaliczne i monokrystaliczne. Różnica między nimi polega przede wszystkim na budowie modułów i ich wydajności, a także dostępności paneli PV oraz ich cenie. Wybór rodzaju paneli PV jest istotny o tyle, że to właśnie od budowy ogniw krzemowych zależy sprawność całego systemu fotowoltaicznego.

Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne charakteryzują się jasną barwą płytek krzemowych, które zbudowane są z polikrystalicznego krzemu. Tego typu panele PV są dużo tańsze niż panele monokrystaliczne i bardziej dostępne na rynku. Niestety, wadą paneli poli- jest ich zawodność, która nierzadko doprowadza do awarii całego systemu pozyskiwania energii słonecznej. Pojedyncze panele fotowoltaiczne polikrystaliczne są mniej sprawne i dają mniejszy uzysk energetyczny, co sprawia, że zazwyczaj potrzeba ich znacznie więcej niż paneli mono do zasilenia typowego gospodarstwa domowego. Moduły z polikrystalicznego krzemu nie są też odporne na działanie wysokiej temperatury powietrza i dużo szybciej przegrzewają się, doprowadzając do spowalniania całej instalacji słonecznej. W odróżnieniu od nich panele monokrystaliczne są dużo bardziej wytrzymałe i wydajniejsze, co w ostatecznym rozrachunku jest też dużo bardziej opłacalne. Panele mono- cechuje ciemna barwa zaokrąglonych płytek krzemowych, które nie tylko wykazują większą skuteczność w pozyskiwaniu elektryczności z energii słońca, ale i większą wydajność przez lata niż panele polikrystaliczne. Nie przegrzewają się też tak szybko jak innego rodzaju panele. Z uwagi na trwałość i opłacalność panele monokrystaliczne są modułami PV najczęściej zalecanymi do montażu fotowoltaiki.

Umiejętnie dobierz moc paneli PV

Opłacalność fotowoltaiki i cena całej instalacji słonecznej w dużej mierze zależą od liczby i mocy modułów PV. Decydując się na zakup elektrowni słonecznej, najpierw powinniśmy obliczyć, jak dużo energii elektrycznej potrzebujemy średnio w ciągu roku do zasilenia naszego domu i całego sprzętu. Aby to sprawdzić, musimy po prostu przeanalizować rachunki za prąd. Na tej podstawie będziemy mogli określić nie tylko odpowiednią liczbę modułów słonecznych, ale i moc całej instalacji fotowoltaicznej. Pamiętajmy, że opłacalność fotowoltaiki nie wzrasta wraz ze zwiększeniem liczby paneli PV zainstalowanych na dachu, ale jest zależna od tego, czy panele będą w stanie wygenerować odpowiednio dużo prądu. Moc kW, którą będą w stanie uzyskać moduły PV, jest więc wiążąca w doborze najlepszych dla naszego domu paneli PV.

Źródło: House Solutions – fotowoltaika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *