Pytanie jak nauczyć się pływać towarzyszy młodszym i starszym. Pozornie prosta czynność, jaką jest unoszenie się na wodzie i poruszanie się w niej, wciąż sprawia wielu osobom problemy. Coraz częściej samodzielna nauka pływania stanowi wybieraną alternatywę dla zorganizowanych zajęć.

Jak nauczyć się pływać?

Aby przyswoić technikę odpowiedniego poruszania się w wodzie, musisz mieć świadomość, że istnieją cztery standardowe style: motylkowy, grzbietowy, klasyczny (zwany też żabką) i dowolny, który wcale taki dowolny nie jest. Nauka pływania każdym z nich, wymaga zupełnie różnych ćwiczeń. Na potrzeby tego poradnika, skupimy się jednak na uniwersalnych sposobach, które dadzą ci dobre podstawy do dalszego doskonalenia swoich pływackich umiejętności. Umożliwiają ci one bezstresowe poruszanie się w wodzie, choć jeszcze nie w którymś ze stylów. Jeśli nie czujesz się na siłach, być może warto już w tym momencie skorzystać z usług profesjonalisty i udać się do szkoły pływania.

Po pierwsze – nastawienie

Jeśli nigdy jeszcze nie pływałeś, albo wręcz boisz się wody, nie jesteś jedyny. Bardzo duża grupa studentów i młodych dorosłych nie jest w stanie wejść do basenu bez strachu. Gdy jesteś już na tyle zdecydowany, na naukę pływania, że udasz się na basen, prawdopodobnie oznacza to, iż już w pewnym stopniu lęk został przełamany. Nie podejmuj jednak pochopnych kroków i nie zmuszaj się do zbyt dużych postępów. Jeśli udało ci się przyjść na basen, nie zmuszaj się nawet do położenia na wodzie. Zacznij od cieszenia się ruchem, pochodź po płytszej stronie, zanurkuj raz czy dwa, zanurz się po szyję. To wszystko wystarczy i będziesz na dobrej drodze do sukcesu. Jeśli nie jesteś w stanie wszystkiego tego robić podczas jednego treningu, rozłóż to na kilka wizyt na pływalni.

Po drugie – ciesz się wodą

Gdy jesteś już w stanie wejść do wody i nie odczuwasz lęku, nauka może się zacząć na dobre. Zazwyczaj rozpoczyna się ją od lekcji pływania żabką. Pierwszym krokiem powinno być więc odbicie od ściany i podryfowanie. Przyzwyczaisz się do ruchu i będziesz gotowy do kolejnego kroku.

Po trzecie – ruszaj się!

Kiedy czujesz się komfortowo na płytkiej części basenu, możesz spróbować w jakiś sposób utrzymać się na powierzchni i ruszyć do przodu. Spróbuj wykonywać koliste ruchy rękoma i nogami, utrzymując głowę nad wodą. Powszechnie nazywa się to żabką turysty. Uwierz nam, że każdy to potrafi! Nie bez powodu, dzieci zaraz po urodzeniu niekiedy zapisuje się na lekcje pływania, jako że pozwala to na najefektywniejszą naukę.

Po czwarte – technika zawodowca

Po pierwszych trzech krokach, jesteś gotowy do nauki pływania konkretnymi stylami. Jak wspomnieliśmy już, najczęstszym stylem od którego rozpoczyna się naukę jest żabka. Prawie równie popularnym wyborem jest jednak styl grzbietowy, który jest szczególnie polecany dla osób z problemami z kręgosłupem. Skąd masz wiedzieć jak pływać już na tym etapie? To pytanie nie jest proste. Z pomocą mogą przyjść filmiki instruktarzowe, dostępne w popularnych serwisach internetowych, uczące techniki pływania na sucho. Polega to na ćwiczeniach ruchów pływackich leżąc na kanapie lub ławce. Nie jest to jednak tak efektywne jak praktyczna nauka.

Jak nauczyć się pływać szybciej?

Powyższy poradnik jak szybko pływać dotyczy osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę, ale także tych bardziej zaawansowanych. O ile nauka podstaw w przypadku braku strachu nie stanowi większego problemu, bo każdy z nas z tym się rodzi, o tyle technika może sprawiać problemy. W takiej sytuacji, najlepiej jest wybrać profesjonalną szkołę pływania. Kiedy pływasz nie widzisz swojej techniki. Bardzo prosto jest nabrać złych nawyków i zepsuć swój styl pływania na długo. Dobre podstawy zagwarantują ci dużo radości, kiedy skończysz się uczyć i będziesz czerpał już tylko przyjemność z poruszania się w wodzie. Jest to też najprostszy sposób na przyśpieszenie nauki pływania!

Źródło: Move Camp – szkoła pływania Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *