W Polsce nie ma konkretnych i jednoznacznych przepisów czy odgórnych zaleceń zawartości apteczki pierwszej pomocy. Dlatego niejednokrotnie jej odpowiednie wyposażenie okazuje się sporym wyzwaniem. Bardzo często nie wiemy, co powinno się znaleźć w zestawie pierwszej pomocy. Przygotowaliśmy krótki poradnik ułatwiający wybór przydatnego, sprawdzonego wyposażenia apteczki pierwszej pomocy.

Zasady wyposażania apteczki pierwszej pomocy

Apteczka pierwszej pomocy powinna znaleźć się w odpowiednio oznakowanym, trwałym i łatwym do utrzymania w czystości pojemniku. Przyda się nie tylko w każdym samochodzie i miejscu pracy, ale również w domu. Nigdzie nie ma wyczerpujących informacji o zawartości apteczki pierwszej pomocy.

Znajdujące się w niej zaopatrzenie musi być wystarczające do udzielenia pierwszej pomocy, również w oczekiwaniu na karetkę. Choć podstawowe środki medyczne w każdej apteczce będą takie same, to jednak wybór niektórych z nich powinien być ściśle uzależniony od miejsca, w którym znajduje się apteczka pierwszej pomocy. Inne specyfiki będą potrzebne w domu czy aucie, a inne w pracy. Nie w każdym zakładzie pracy występuje takie samo zapotrzebowanie na wyposażenie apteczki pierwszej pomocy. Kwestia ta jest ściśle uzależniona od rodzaju zagrożeń występujących w tych miejscach.

Co powinno się znaleźć w apteczce pierwszej pomocy

Na rynku dostępne są gotowe zestawy wyposażonych apteczek pierwszej pomocy. Można wyróżnić apteczki: przemysłową, samochodową, ścienną, domową oraz osobistą. Jeśli jednak samodzielnie chcemy wyposażyć apteczkę pierwszej pomocy, najlepiej jest zaopatrzyć ją przede wszystkim w jednorazowe rękawiczki ochronne, maseczkę do sztucznego oddychania, bandaże dziane, chustę trójkątną, folię termoizolacyjną, jałowe kompresy gazowe w różnych rozmiarach, dziane opaski opatrunkowe, nożyczki ratownicze, plaster bez opatrunku, plastry z gazą oraz płyn do odkażania rąk.

Źródło: Glovex – sklep BHP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *