Zarządzanie przestrzenią na dużych powierzchniach, po których poruszają się pojazdy może być kłopotliwe. Dla zachowania bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu ważna jest prawidłowa, czytelna i wyraźna organizacja powierzchni oraz wyznaczenie stref ruchu. Pomocne przy tym zadaniu są stożki parkingowe. Wyjaśniamy, czym są pachołki drogowe oraz do czego służą i w jakich zastosowaniach sprawdzą się najlepiej.

Co to są pachołki drogowe?

W nomenklaturze technicznej pachołek parkingowy nazywany jest pachołkiem drogowym. Jednak nazwy te są używane zamiennie, ze względu na różnorodność zastosowań tych akcesoriów. Znane są również jako stożki drogowe lub stożki parkingowe ze względu na ich budowę stożkową. 

Nowoczesne pachołki parkingowe wykonane są z elastycznych i trwałych materiałów, takich jak polietylen (PE) i polichlorek winylu (PVC/PVC), a więc są to pachołki gumowe. Niektóre modele mają podstawę z gumy pochodzącej z recyklingu (REC). Występują w różnych wysokościach, od 30 cm do 50 cm i 75 cm, kończąc na stożku drogowym o wysokości 100 cm. W zastosowaniach parkingowych najczęściej wykorzystuje się pachołki parkingowe w najniższym wariancie tj. 30 cm. 

Każdy stożek drogowy wyposażony jest w paski folii odblaskowej, co zwiększa ich widoczność. Folia silnie odbija nawet niewielką ilość światła padającego na stożek drogowy, co sprawia, że ​​ jest on lepiej widoczny po zmroku i w złych warunkach pogodowych. Wszystkie cechy pachołków parkingowych zapewniają im wysoką stabilność i odporność na kolizje z pojazdami. W takiej sytuacji ani samochód, ani stożek drogowy nie ulegają uszkodzeniu w kolizji. Dzięki doskonałej funkcjonalności akcesoria te są często używane na drogach i w terenie, na parkingach, halach, magazynach, placach budowy czy do użytku osobistego.

Do czego służą pachołki drogowe?

Ponieważ istnieje wiele rodzajów stożków parkingowych, ich funkcje są równie liczne. Pachołki parkingowe idealnie nadają się do organizowania przestrzeni zarówno na dużych parkingach i halach, jak i parkingach w małych osiedlach mieszkaniowych. Ponadto są niezbędnym elementem sprzętu do manewrowania na placu budowy oraz do szkolenia przyszłych kierowców. Za pomocą pachołków parkingowych można wyznaczyć miejsca parkingowe, podjazdy i bezpieczne miejsca wolne od korków. 

Na placach ćwiczeń, stożki parkingowe są przydatne do wyraźnego oznaczenia działań, które podejmuje uczeń. Z kolei w dużych halach czy magazynach stożki drogowe o różnych rozmiarach służą do oznaczania i zabezpieczania krawędzi i narożników półek czy przejść. Jednak nie tylko branża drogowa i produkcyjna czerpie korzyści z zalet i funkcji pachołków drogowych. Są również szeroko stosowane w branży motoryzacyjnej, budowlanej i przemysłowej.

źródło: drogowe.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *