Sprężarki wykorzystywane w przemyśle szklanym muszą być przede wszystkim bezawaryjne, sprawne i niezawodne. Ich wydajna praca warunkuje prawidłowe funkcjonowanie maszyn i procesów produkcyjnych związanych z wytwarzaniem różnego rodzaju wyrobów szklanych. Sprzęt ten, dostosowany do specyficznej branży, jaką jest przemysł szklarski, powinien pokrywać zapotrzebowanie na medium, którym jest sprężone powietrze. 

Kompresory przemysłowe dedykowane branży szklarskiej 

Nowoczesne sprężarki to urządzenia odpowiadające za utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w instalacji. Zasysane przez nie powietrze w wyniku sprężania jest wtłaczane pod ciśnieniem do instalacji sprężonego powietrza, a jego ilość powinna być nie mniejsza niż jego pobory przez urządzenia odbiorcze. Kompresory przemysłowe w trakcie swojej pracy wytwarzają także duże ilości ciepła, które może być wykorzystane do podgrzewania wody lub ogrzewania biura czy hali produkcyjnej. Nowoczesna konstrukcja, którą wyróżniają się wysokiej klasy sprężarki pozwala na ich dopasowanie do specyfiki branży przemysłowej, szczególnie tej zajmującej się wytwarzaniem i produkowaniem różnego rodzaju materiałów szklanych. Urządzenia te są wykorzystywane nie tylko do wytwarzania powietrza napędzającego park maszynowy, ale także mają szereg innych zastosowań. Mogą one być stosowane do wydmuchiwania różnego typu form szklarskich, czyli formowania produktów o pożądanych kształtach. Jest to nieodzowne w trakcie produkowania butelek, słoików, wazonów i innych wyrobów wykonanych ze szkła, które muszą posiadać specyficzny kształt i wysokość. 

Jakie zalety mają kompresory przemysłowe przystosowane do branży szklarskiej? 

Odpowiednio dobrane kompresory przemysłowe dostosowane do ilości sprężonego powietrza, potrzebnego w zakładach zajmujących się wytwarzaniem produktów szklanych, powinny produkować sprężone powietrze, które jest wolne od wszelkiego typu zanieczyszczeń. Chodzi tutaj głównie o cząsteczki stałe i olej. Ma to szczególne znaczenie, gdy firma zajmuje się produkowaniem wyrobów szklanych dedykowanych branży spożywczej i przetwórczej. Kompresory bezolejowe, przeznaczone do przemysłu szklarskiego, wytwarzają sprężone powietrze całkowicie pozbawione jakichkolwiek zanieczyszczeń. Brak wykorzystywania oleju jako czynnika chłodzącego, całkowicie eliminuje ryzyko przedostania się jego cząsteczek do wytwarzanych wyrobów ze szkła. Ma to szczególne znaczenie, gdy chodzi o wyroby przeznaczone dla branży medycznej i farmaceutycznej, optycznej, wojskowej, chemicznej czy analityki laboratoryjnej. Wysokiej klasy sprężarki bezolejowe, które mogą być zastosowane w przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem elementów szklanych, są urządzeniami bezawaryjnymi, energooszczędnymi i mogącymi działać wraz z innymi kompresorami. To sprężarki, które można wykorzystać do wytwarzania powietrza chłodzącego, a także tego używanego do autoklawów, pieców czy napędzania urządzeń pneumatycznych. 

Dlaczego warto stosować sprężarki do przemysłu szklanego? 

Wydajne i bezawaryjne sprężarki do przemysłu szklanego są urządzeniami o specyficznej konstrukcji. Posiadają one wiele nietypowych i zaawansowanych rozwiązań. Innowacyjne technologie zastosowane do produkcji tego sprzętu gwarantują, że wytwarzane przez nie sprężone powietrze będzie w pełni pokrywać zapotrzebowanie na to medium, jakie w danym momencie zgłasza konkretne przedsiębiorstwo. Kompresory przemysłowe, produkujące sprężone powietrze, umożliwiają bezawaryjną pracę całej instalacji, co skutkuje wytwarzaniem dużej ilości produktów szklanych. Odpowiednie parametry techniczne tych urządzeń pozwalają na dopasowanie tego sprzętu do specyfiki konkretnego przedsiębiorstwa. Możliwe jest chłodzenie powietrza do pożądanej temperatury, co ma zastosowanie w przypadku produkcji wyrobów szklanych wykonywanych z bardzo kruchych i łatwych do uszkodzenia materiałów, szczególnie wrażliwych na działanie temperatury. W przemyśle szklanym wykorzystuje się kompresory przemysłowe wyróżniające się łatwą obsługą i tanią eksploatacją. Sprzęt ten musi być energooszczędny, ponieważ wyprodukowanie wyrobów ze szkła angażuje wiele czasochłonnych i nierzadko skomplikowanych procesów, wymagających w ciągłej pracy sprężarek. 

Wysokiej klasy sprężarki, które sprawdzą się w przemyśle szklanym. To urządzenia produkujące to medium w sposób ciągły i niezawodny. Sprzęt ten powinien wyróżniać się także odpowiednio dobranymi filtrami, umożliwiającymi wyprodukowanie krystalicznie czystego, sprężonego powietrza. 

Źródło: Almig Kompressoren Polska – sprężarki powietrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *