Kupiłeś samochód za granicą, jednak nie wiesz, jak go przewieźć do Polski zgodnie z prawem? Prowadzisz komis i sprowadzasz auta dla swoich klientów? A może Twój pojazd odmówił posłuszeństwa w trakcie zagranicznych wojaży? Sprawdź, jak zorganizować transport auta osobowego z zagranicy.

Transport samochodów osobowych – jaki środek transportu będzie najlepszy?

Transport samochodów z zagranicy dotyczy różnego rodzaju pojazdów. Oprócz aut osobowych przewozić można również modele dostawcze i ciężarowe. Niektóre samochody są uszkodzone lub nie mają ważnego przeglądu technicznego, dlatego nie można nimi poruszać się po drogach, inne to drogocenne, zabytkowe modele, które lepiej przetransportować niż narażać na trudy podróży. Jeszcze inne to w pełni sprawne pojazdy, jednak ich nabywcy nie mają czasu sprowadzić ich na własną rękę.

Niezależnie od okoliczności transport auta osobowego z zagranicy należy odpowiednio zorganizować. W tym celu warto skorzystać z usług profesjonalnych firm transportowych i spedycyjnych. Są one w stanie szybko, bezpiecznie i bez dodatkowych kosztów dostarczyć samochód z punktu A do punktu B. Przy ich wsparciu przewieźć możesz nie tylko jeden, ale i kilka pojazdów.

Zanim jednak zlecisz transport auta osobowego zewnętrznemu podmiotowi, upewnij się, że dysponuje on odpowiednią flotą środków transportu. Jaki pojazd wybrać? Oto najczęściej wybierane opcje:

  • wspólna laweta – jest to najbardziej ekonomiczny sposób przewożenia samochodów, gdyż koszty transportu dzielą się na wszystkich właścicieli aut. Jednocześnie laweta zapewnia pojazdom optymalny stopień bezpieczeństwa,
  • pojedyncza laweta – to rozwiązanie stosowane najczęściej w wypadku samochodów ciężarowych oraz pojazdów, które nie spełniają warunków pozwalających na przewóz grupowy,
  • ciężarówka – jest wykorzystywana do przewozu samochodów luksusowych i zabytkowych. Pozwala ona w pełni zabezpieczyć auto przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, stąd też jest to najdroższa opcja.

To, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, zależy nie tylko od rodzaju przewożonego samochodu, ale również Twoich preferencji i budżetu, jakim dysponujesz. Pamiętaj, że profesjonalna firma spedycyjna będzie świadczyć również usługi doradztwa. Pomoże Ci więc w wyborze optymalnego środka transportu.

Transport auta osobowego z zagranicy – formalności

Żeby przetransportować samochód osobowy z zagranicy, należy również przygotować odpowiednią dokumentację. Na obszarze Unii Europejskiej jest to list przewozowy CMR oraz umowa uprawniająca podmiot transportujący samochód do jego przewozu. Poza granicami UE wymagane są również dokumenty celne.

Decydując się na usługi profesjonalnej firmy spedycyjnej, możesz liczyć na to, że to ona zajmie się sporządzeniem wszystkich niezbędnych dokumentów. Zadba również o ubezpieczenie przewożonego ładunku. Polisa pokryje ewentualne straty związane nie tylko z kradzieżą czy też zniszczeniem samochodu, ale również niedostarczeniem go na czas.

Transport samochodów z Niemiec – ważne informacje

Polska to jeden z największych importerów samochodów w Europie. Najczęściej importujemy pojazdy od naszego zachodniego sąsiada. Nic więc dziwnego, że profesjonalny transport aut z Niemiec cieszy się tak dużą popularnością. Pozwala on w bezpieczny i szybki sposób dostarczyć samochód z punktu a do punktu B.

Przewóz auta z Niemiec nie wymaga wielu formalności. Nie oznacza to jednak, że może odbywać się dowolnie. Spełnienie określonych procedur to konieczność. Te zaś zależą m.in. od modelu, wieku i stanu technicznego pojazdu.

Transport auta osobowego z zagranicy na własną rękę może okazać się niezwykle wymagającym przedsięwzięciem. To dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy spedycyjnej, która w Twoim imieniu zajmie się wszelkimi szczegółami. Jeżeli nawiążesz współpracę z przedsiębiorstwem, które może pochwalić się ugruntowaną pozycją na rynku i renomą, szybko i bez komplikacji przewieziesz samochód z zagranicy.

Źródło: TRANSlogis – spedycja międzynarodowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *