Dbanie o zdrowie to nie tylko prawidłowe odżywianie i regularna aktywność fizyczna – choć, oczywiście, to podstawa. Równie istotne jest to, by pamiętać o regularnych badaniach profilaktycznych. Z wiekiem należy też poszerzać wachlarz badań, które powinno się wykonywać. U mężczyzn zaleca się, by po pięćdziesiątym roku życia poddawali się USG jamy brzusznej i układu moczowego. Pomaga to w szybkim wykryciu wszelkich nieprawidłowości.

USG jamy brzusznej – wskazania

Jeżeli pacjent uskarża się na ból w obrębie jamy brzusznej, powinien jak najszybciej swoje kroki skierować do lekarza. Po to, by sprawdzić, gdzie leży przyczyna tych dolegliwości i by móc szybko zareagować. Powodów takiego stanu może być wiele – między innymi kamica pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych, kolka nerkowa, choroby wątroby, trzustki czy innych narządów wewnętrznych. Mogą to być zarówno niewielkie infekcje czy stany zapalne, jak i zwiastun poważniejszych problemów zdrowotnych. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja w przypadku jakichkolwiek dolegliwości w obrębie jamy brzusznej. Dodatkowymi objawami, które są niepokojącym sygnałem, są utrata apetytu, spadek masy ciała, biegunki czy wymioty. 

Badanie USG jamy brzusznej powinno się wykonywać także każdorazowo po urazie brzucha – by mieć pewność, że nie doszło także do urazów narządów wewnętrznych. Wymienionych zostało sporo objawów, które bezzwłocznie powinny skierować pacjenta do lekarza na badanie. Jednak wiele chorób zaczyna się również w sposób bezobjawowy, bez wyraźnie wyczuwalnych zmian. Dlatego tak ważna jest profilaktyka – by móc odpowiednio wcześnie zaobserwować wszelkie nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej. Zaleca się, by takie badanie USG brzucha wykonywać co dwa lata lub nawet co roku.

Kiedy zgłosić się na USG układu moczowego?

Ten typ badania USG jest swego rodzaju poszerzeniem profilaktyki związanej ze sprawdzaniem tego, co dzieje się w jamie brzusznej pacjenta. USG układu moczowego pozwala na dokładną ocenę całego układu, a zatem łącznie z pęcherzem moczowym i jego ścianami. U mężczyzn dodatkowo wykonuje się badanie gruczołu krokowego. Pozwala to na wczesne wykrycie problemów z prostatą. To, co powinno skłonić pacjenta do takiego badania, to –  poza profilaktyką – ból w tym rejonie ciała, krwiomocz, ale też problemy z erekcją czy trudności z oddawaniem moczu.

Przygotowanie do USG jamy brzusznej i układu moczowego

W wielu przypadkach pacjenci nie muszą się wcześniej specjalnie przygotowywać do badania USG. Nieco inaczej odbywa się to w przypadku sprawdzania jamy brzusznej oraz układu moczowego

Pacjent powinien być na czczo, czyli nie może spożywać żadnych posiłków przez około 5 godzin przed wizytą w gabinecie. Jeżeli uskarża się na problemy ze wzdęciami, zaleca się lekkostrawną dietę na dzień przed badaniem, a także przyjęcie specjalnych kapsułek pozwalających na uregulowanie trawienia. Ponadto pacjent nie powinien palić papierosów na godzinę przed planowanym badaniem. Jeżeli wizyta wiąże się także ze sprawdzaniem układu moczowego, na godzinę przed wizytą należy wypić około litra wody niegazowanej i zatrzymać mocz w pęcherzu. Badanie to przebiega w dwóch etapach – z pełnym pęcherzem, a także po jego późniejszym opróżnieniu. Pomaga to zweryfikować ilość zalegającego moczu.

USG jamy brzusznej i układu moczowego – ważne badanie dla mężczyzn

Ważne jest, by mężczyźni po pięćdziesiątym roku życia byli świadomi tego, jak istotna jest profilaktyka w ich wieku. Wiele problemów z układem moczowym, jak i w obrębie jamy brzusznej, może się bowiem nasilać z wiekiem. Wzrasta więc w znacznym stopniu ryzyko ich występowania. Późno wykryte nieprawidłowości mogą skutkować inwazyjnym i długotrwałym leczeniem, które może nie zagwarantować szybkiego powrotu do pełnego zdrowia i sprawności. Jeśli jednak badania takie będą wykonywane regularnie, co najmniej co dwa lata, pacjent zdecydowanie zwiększa swoje szanse na długie funkcjonowanie w pełnym zdrowiu. Jeżeli uda się wcześnie wykryć jakieś nieprawidłowości, będzie też szybka możliwość wdrożenia właściwego i skutecznego leczenia.

Źródło: Gabinet USG – badanie USG Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *