Wraz z rozwojem handlu zwiększyła się liczba przesyłek wysyłanych za granicę. Dziś już nikogo nie dziwi zagraniczny adres na etykiecie nadawczej, a z opcji wysyłki międzynarodowej korzystają i firmy, i klienci indywidualni. O czym należy pamiętać, nadając paczkę za granicę.

Wysyłka paczki za granicę – dostępne możliwości

 

Jeszcze kilkanaście lat temu wysyłka paczki za granicę wiązała się z dużymi kosztami. Nic więc dziwnego, że z możliwości tej korzystały jedynie największe podmioty. Globalizacja, ustawiczny proces zacieśniania stosunków handlowych między państwami i cyfryzacja odmieniły sytuację. Dziś przesyłkę za granicę może wysłać praktycznie każdy.

Żeby to zrobić, wystarczy:

  • skorzystać bezpośrednio z usług wybranej firmy kurierskiej – na rynku działa wiele firm kurierskich, które dostarczają paczki za granicę. Duża konkurencja sprawia, że ceny ich usług są coraz korzystniejsze, zwłaszcza dla osób, które nadają paczki cyklicznie lub w dużych ilościach. Co ważne, kontaktując się bezpośrednio z wybranym podmiotem, masz możliwość dostosowania warunków wysyłki do indywidualnych potrzeb; albo

 

  • użyć platformy usług kurierskich – skupia ona oferty firm kurierskich w jednym miejscu, dzięki czemu stanowi praktyczne narzędzie do porównywania. Wachlarz dostępnych możliwości sprawia, że bez trudu znajdziesz opcję, która będzie odpowiadać Twoim wymaganiom.

Oferty poszczególnych firm kurierskich mogą różnić się od siebie pod wieloma względami. Przy wyborze najlepszej warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale i inne czynniki. Wśród najważniejszych wymienić można: przewidywany termin dostawy, ubezpieczenie paczki czy też ilość formalności.

Wysyłka międzynarodowa – do Unii i poza Wspólnotę

 

To, ile ostatecznie kosztować będzie wysyłka, zależy również od tego, gdzie paczka ma zostać dostarczona. Im dalej, tym więcej trzeba zapłacić. Ponadto, jeśli przesyłka jest nadawana poza Unię Europejską, należy się przygotować na więcej formalności.

W takim przypadku do paczki należy dołączyć dokumenty celne (wyjątkiem od tej reguły jest wysyłka dokumentów w kopertach – wystarczy list przewozowy), a także określić jej zawartość oraz podać wartość pieniężną. Jeżeli wartość paczki nie przekracza ustalonego pułapu, wówczas można skorzystać z uproszczonej procedury celnej. W niektórych przypadkach wymagane są także inne dokumenty, o czym nadawca zostanie poinformowany przez firmę kurierską jeszcze przed wysyłką.

Jako że Unia Europejska stanowi jeden obszar celny, przesyłki nadawane w jej ramach należy opatrzyć jedynie oświadczeniem o zawartości. Natomiast w przypadku wysyłki dokumentów nie trzeba niczego dodawać.

Wysyłka paczki za granicę – o czym pamiętać?

 

Niezależnie od tego, czy chcesz wysłać przesyłkę do kraju członkowskiego UE, czy poza obszar Wspólnoty, musisz zadbać o kilka szczegółów. Najważniejszą kwestią jest prawidłowe wpisanie danych teleadresowych w formularzu. W przeciwnym razie w najlepszym wypadku paczka zostanie Ci zwrócona.

Co więcej, przesyłkę należy odpowiednio zapakować i oznakować. Jeżeli za granicę wysyłasz kruche przedmioty (np. szkło, ceramikę) lub elektronikę, umieść na pudełku stosowną etykietę. Dzięki temu kurier będzie delikatnie obchodzić się z przesyłką. Żeby zabezpieczyć zawartość paczki przed zniszczeniem, wykorzystaj np. folię bąbelkową. Upewnij się również, że karton jest solidny.

Na koniec precyzyjnie określ wartość przesyłki i zachowaj dokumenty potwierdzające jej nadanie. Dzięki temu w razie zaginięcia lub kradzieży paczki będziesz mieć możliwość ubiegania się o odszkodowanie, a zwrócone środki pokryją stratę.

Nadawanie paczki za granicę nie różni się znacząco od nadawania przesyłki krajowej. Najczęściej wymaga nieco więcej formalności i jest droższe, co jednak nie oznacza, że jest zarezerwowane wyłącznie dla dużych firm. Z opcji wysyłki międzynarodowej świadczonej przez firmy kurierskie z powodzeniem mogą korzystać także małe przedsiębiorstwa i klienci indywidualni.

 

źródło: Toplogistic.pl – obsługa korespondencji masowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *