Uroczystość pogrzebowa w obrządku Świadków Jehowy wygląda nieco inaczej, niż w przypadku pochówków tradycyjnych. Nie oznacza to jednak, że trudno ją zorganizować w naszym kraju. Wystarczy jedynie wybrać odpowiedni zakład pogrzebowy, który zajmie się wszystkim od początku do końca.

Mowa tu oczywiście o firmie doświadczonej, mającej już na swoim koncie przygotowanie tego typu ceremonii. Daje ona gwarancję, że całość zostanie przeprowadzona w sposób właściwy.

Na czym polega pogrzeb Świadków Jehowy?

 Biorąc pod uwagę przebieg pochówku, a także wszystkie wydarzenia z nim związane, porównać można go do pogrzebów świeckich. Istnieją jednak pewne różnice, które warto przedstawić.

 • Kluczową postacią podczas całej uroczystości jest starszy zboru, który wygłasza wykład. Omawia on pokrótce życie zmarłego, jego osobę, jak również aktywność w ramach zboru. To ważny moment, w trakcie którego rodzina może usłyszeć wiele ciepłych słów o bliskim.
 • Co ważne, wykład starszego zboru odbywa się w różnych miejscach. Między innymi w Sali Królestwa, a więc miejscu spotkań Świadków Jehowy, przy grobie zmarłego, jego domu lub w zakładzie pogrzebowym.
 • Celem przemowy jest jednak nie tylko przedstawienie zmarłego. Służy ona przede wszystkim wywyższeniu Jehowy. Starszy zboru kieruje ponadto słowa pokrzepienia do rodziny i bliskich, kładzie też nacisk na to, w jaki sposób biblia traktuje śmierć i zmartwychwstanie.
 • Ważną informację jest to, że Świadkowie Jehowy nie wierzą w nieśmiertelność duszy. Co to oznacza? Że rezygnują oni z wygłaszania próśb o opiekę nad duszą zmarłego, nie ma też składania ofiar. Śpiewane są natomiast pieśni religijne, które stanowią ważny element obrządku.
 •  Jeśli chodzi o całą „oprawę”, jest ona skromna. Brak tu patosu typowego dla pogrzebów tradycyjnych. Nie ma zniczy, ani wielu wieńców (składa je tylko najbliższa rodzina), a krzyż jest zastępowany standardową tabliczką z danymi osoby zmarłej. Co ważne, Świadkowie Jehowy wybierają trumny pozbawione bogatych zdobień – są zazwyczaj bardzo proste.
 •  Pogrzeb nie jest długi. Przeważnie trwa około 30 minut. Ma on charakter otwarty – na ceremonii może pojawić się każdy, zarówno w zborze, jak i przy grobie. Co ważne, z tej okazji nie są pobierane żadne opłaty. Brakuje także zbiórek pieniędzy.

Pochówek Świadków Jehowy – jak wybrać zakład pogrzebowy?

 Specyfika całej ceremonii sprawia, że wybór specjalistów, którzy zajmą się jej organizacją, nie powinien być przypadkowy. Najlepiej zgłaszać się do zakładów pogrzebowych utrzymujących dobre relacje z lokalnymi zborami. Mowa tu więc o firmach doświadczonych, potrafiących uszanować przekonania swoich klientów.

Warto dokładnie sprawdzić ich ofertę, by przekonać się, czy rzeczywiście zajmują się pochówkami tego typu. To także dobra okazja do zapoznania się z tym, w jaki sposób fachowcy podchodzą do spraw organizacyjnych. Na czym polega ich wsparcie i w czym dokładnie mogą pomóc. Wspomnieć trzeba również o możliwości zakupienia trumny, czy też załatwieniu wszelkich formalności.

Przed pogrzebem w obrządku Świadków Jehowy – o tym należy pamiętać

 Pożegnanie zmarłego w odpowiedni sposób to pragnienie każdej osoby zmagającej się ze stratą. Z tego właśnie powodu przygotowanie ceremonii warto powierzyć sprawdzonej firmie, która zadba o zachowanie należytej powagi i uszanuje wiarę swoich klientów. Jeszcze przed wyborem zakładu pogrzebowego dobrze jest ocenić:

 • jego ofertę,
 • doświadczenie w organizacji pochówków Świadków Jehowy,
 • zakres realizowanych usług,
 • opinie klientów i członków zboru,
 • miejsca, w których zakład przeprowadza uroczystość,
 • dostęp do trumien oraz pozostałych elementów.

Pogrzeb Świadków Jehowy to wydarzenie nieco inne, niż w pochówki tradycyjne, dlatego niezbędnym przygotowaniami powinni zająć się doświadczeni specjaliści, który doskonale wiedzą, jak wygląda jego przebieg i co należy zrobić, by całość przebiegła bez zastrzeżeń. To zaś oznacza, że decyzje warto podejmować świadomie, po sprawdzeniu dostępnych rozwiązań. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *