Uroczystość pogrzebowa w obrządku Świadków Jehowy wygląda nieco inaczej, niż w przypadku pochówków tradycyjnych. Nie oznacza to jednak, że trudno ją zorganizować w naszym kraju. Wystarczy jedynie wybrać odpowiedni zakład pogrzebowy, który zajmie się wszystkim od początku do końca.
Mowa tu oczywiście o firmie doświadczonej, mającej już na swoim koncie przygotowanie tego typu ceremonii. Daje ona gwarancję, że całość zostanie przeprowadzona w sposób właściwy.
Na czym polega pogrzeb Świadków Jehowy?
Biorąc pod uwagę przebieg pochówku, a także wszystkie wydarzenia z nim związane, porównać można go do pogrzebów świeckich. Istnieją jednak pewne różnice, które warto przedstawić.
- Kluczową postacią podczas całej uroczystości jest starszy zboru, który wygłasza wykład. Omawia on pokrótce życie zmarłego, jego osobę, jak również aktywność w ramach zboru. To ważny moment, w trakcie którego rodzina może usłyszeć wiele ciepłych słów o bliskim.
- Co ważne, wykład starszego zboru odbywa się w różnych miejscach. Między innymi w Sali Królestwa, a więc miejscu spotkań Świadków Jehowy, przy grobie zmarłego, jego domu lub w zakładzie pogrzebowym.
- Celem przemowy jest jednak nie tylko przedstawienie zmarłego. Służy ona przede wszystkim wywyższeniu Jehowy. Starszy zboru kieruje ponadto słowa pokrzepienia do rodziny i bliskich, kładzie też nacisk na to, w jaki sposób biblia traktuje śmierć i zmartwychwstanie.
- Ważną informację jest to, że Świadkowie Jehowy nie wierzą w nieśmiertelność duszy. Co to oznacza? Że rezygnują oni z wygłaszania próśb o opiekę nad duszą zmarłego, nie ma też składania ofiar. Śpiewane są natomiast pieśni religijne, które stanowią ważny element obrządku.
- Jeśli chodzi o całą „oprawę”, jest ona skromna. Brak tu patosu typowego dla pogrzebów tradycyjnych. Nie ma zniczy, ani wielu wieńców (składa je tylko najbliższa rodzina), a krzyż jest zastępowany standardową tabliczką z danymi osoby zmarłej. Co ważne, Świadkowie Jehowy wybierają trumny pozbawione bogatych zdobień – są zazwyczaj bardzo proste.
- Pogrzeb nie jest długi. Przeważnie trwa około 30 minut. Ma on charakter otwarty – na ceremonii może pojawić się każdy, zarówno w zborze, jak i przy grobie. Co ważne, z tej okazji nie są pobierane żadne opłaty. Brakuje także zbiórek pieniędzy.
Pochówek Świadków Jehowy – jak wybrać zakład pogrzebowy?
Specyfika całej ceremonii sprawia, że wybór specjalistów, którzy zajmą się jej organizacją, nie powinien być przypadkowy. Najlepiej zgłaszać się do zakładów pogrzebowych utrzymujących dobre relacje z lokalnymi zborami. Mowa tu więc o firmach doświadczonych, potrafiących uszanować przekonania swoich klientów.
Warto dokładnie sprawdzić ich ofertę, by przekonać się, czy rzeczywiście zajmują się pochówkami tego typu. To także dobra okazja do zapoznania się z tym, w jaki sposób fachowcy podchodzą do spraw organizacyjnych. Na czym polega ich wsparcie i w czym dokładnie mogą pomóc. Wspomnieć trzeba również o możliwości zakupienia trumny, czy też załatwieniu wszelkich formalności.
Przed pogrzebem w obrządku Świadków Jehowy – o tym należy pamiętać
Pożegnanie zmarłego w odpowiedni sposób to pragnienie każdej osoby zmagającej się ze stratą. Z tego właśnie powodu przygotowanie ceremonii warto powierzyć sprawdzonej firmie, która zadba o zachowanie należytej powagi i uszanuje wiarę swoich klientów. Jeszcze przed wyborem zakładu pogrzebowego dobrze jest ocenić:
- jego ofertę,
- doświadczenie w organizacji pochówków Świadków Jehowy,
- zakres realizowanych usług,
- opinie klientów i członków zboru,
- miejsca, w których zakład przeprowadza uroczystość,
- dostęp do trumien oraz pozostałych elementów.
Pogrzeb Świadków Jehowy to wydarzenie nieco inne, niż w pochówki tradycyjne, dlatego niezbędnym przygotowaniami powinni zająć się doświadczeni specjaliści, który doskonale wiedzą, jak wygląda jego przebieg i co należy zrobić, by całość przebiegła bez zastrzeżeń. To zaś oznacza, że decyzje warto podejmować świadomie, po sprawdzeniu dostępnych rozwiązań.