Grzyb uwielbia rozmnażać się w wilgotnych miejscach o znikomej lub też w ogóle nie działającej wentylacji. Dotyczy to mieszkań, które były zalane lub pomieszczeń rzadko uczęszczanych, w których panuje specyficzny mikroklimat. O ile pleśń atakuje powierzchnie stanowiące wykończenie danego wnętrza, to grzyb penetruje powierzchnie płaskie, doprowadzając do ich całkowitej degradacji.
Meble a wilgoć w pomieszczeniu
Twarde drewno w postaci buku, dębu lub brzozy to ulubiony materiał przeznaczony do tworzenia pięknych, ponadczasowych i wyjątkowo eleganckich mebli. Elementy wyposażenia wykonane z tych gatunków drewna, mimo iż są dość odporne na uszkodzenia, to jednak w dalszym ciągu nie są zabezpieczone przed działaniem między innymi wykwitów pleśniowych. Skoro pleśń może pojawić się na meblach to warto zadać pytanie czy inny organizm tlenowy w postaci grzyba również może zaatakować te elementy wyposażenia, szczególnie gdy ma do tego sprzyjające warunki.
Grzyb w mieszkaniu zazwyczaj występuje w formie plamistych skupisk w kolorze zielonym, rdzawym lub czarnym i osadza się na ścianach oraz sufitach. Wychodzenie grzyba powinno być pierwszym sygnałem alarmowym do tego, aby podjąć właściwe działanie. Grzyb przynosi większe spustoszenie dla budynku. Ten organizm tlenowy bez trudu przenika w głąb drewna, ścian i betonu. W przeciwieństwie do pleśni nie osadza się na meblach z drewna, lecz drąży powierzchnie pionowe i płaskie w postaci ścian oraz sufitów.
Przyczyną rozwoju grzybów jest pojawienie się ich zarodników w dobrym miejscu do rozwoju. Warunkiem pozwalającym na bezproblemowy rozwój kolonii jest bardzo silna wilgotność podłoża. Dodatkowo sprzyjającymi czynnikami rozwoju grzyba w mieszkaniu jest brak lub ograniczony dostęp światła słonecznego i dodatnia temperatura.
Grzyb – miejsca, w których się pojawia
Należy pamiętać o tym, że powstanie oraz obecność grzyba wynika przede wszystkim ze specyfiki danego pomieszczenia. Musi w nim występować bardzo wysoka wilgotność, tj. przekraczająca 40%, brak światła słonecznego oraz temperatura oscylująca w granicach do 35 stopni Celsjusza. To doskonałe warunki do rozwoju grzyba w domu, mieszkaniu, a także w pomieszczeniach firmowych. Grzyb świetnie rozwija się w pralniach, łazienkach, piwnicach, w tak zwanych ślepych kuchniach pozbawionych okien, a także w pomieszczeniach z wadliwą wentylacją. Grzyb w mieszkaniu ma niczym nieograniczone warunki rozwoju, jeśli temperatura w pomieszczeniu utrzymuje się powyżej 20 stopni Celsjusza. Ten organizm tlenowy i jego pojawienie się można określić mianem zjawiska negatywnego i alarmującego, ponieważ należy jak najszybciej zacząć skutecznie z nim walczyć. Aby było to możliwe, konieczne jest zdiagnozowanie problemu, a także ustalenie przyczyn i form jego likwidacji. Niszczenie grzyba na ścianach i sufitach jest uzależnione od stopnia rozwinięcia tego organizmu tlenowego. Idealnym miejscem do rozwoju grzyba są mostki termiczne.
Przebywanie w zagrzybionym mieszkaniu – niebezpieczne nie tylko dla osób starszych czy chorych
Codzienne przebywanie w zagrzybionym mieszkaniu może spowodować wiele konsekwencji zdrowotnych. Grzyb wytwarza zarodniki, które dostają się do układu oddechowego człowieka i zwierząt domowych, powodując wiele problemów, między innymi powstanie uporczywych, trudnych do leczenia alergii. Elementy przegrody cieplnej w postaci ścian to miejsca występowania mostków termicznych, które mają gorszą izolację cieplną. W związku z tym, na wychłodzonych powierzchniach następuje kondensacja pary, co daje grzybom idealne warunki do rozwoju. Zaczynają się one intensywnie namnażać. W związku z tym, te mikroorganizmy wymagają likwidacji przy użyciu specjalnych preparatów. Są one dostępne w ofercie firm zajmujących się profesjonalnym odgrzybianiem pomieszczeń. Specjaliści zatrudnieni w tych placówkach dysponują najlepszej jakości sprzętem. Są to ozonatory dedykowane osobom, które zamieszkują w zagrzybionych pomieszczeniach. Ozonator może oczyścić powietrze z różnego typu patogenów sprzyjających powstawaniu chorób wywołanych przez zarodniki grzyba. Obecne w cyrkulującym powietrzu muszą zostać usunięte, aby ponownie nie zaczęły się kolonizować, szczególnie gdy wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna będzie niesprawna, a pozostałe warunki panujące w danym wnętrzu będą sprzyjać namnażaniu się zarodników.
Grzyb osadza się w miejscach, gdzie jest ciepło, wilgotno i przede wszystkim nie ma dużej ekspozycji słońca. Są to zazwyczaj ściany lub sufity. W przeciwieństwie do pleśni, grzyb nie pojawia się na meblach, ponieważ atakuje on powierzchnie, gdzie występują mostki termiczne.