Organizacja pogrzebu osoby bliskiej to trudne emocjonalnie wydarzenie. Niestety, proza życia sprawia, że prędzej czy później każdy będzie musiał stanąć przed takim wyzwaniem. Może nie jest to trudne zadanie pod względem logistycznym i organizacyjnym – ponieważ w większości sytuacji pomagają pracownicy zakładu pogrzebowego, to jednak sam fakt żegnania bliskiego sprawia, że jest to wydarzenie, które może być ciężarem trudnym do uniesienia. Istnieje kilka spraw, o których w tych przygotowaniach należy pamiętać.
Niezbędne formalności pogrzebowe
Przede wszystkim, by móc zająć się organizacją pogrzebu, należy mieć zebrane do tego wszystkie niezbędne dokumenty. Potrzebna jest karta zgonu wystawiona przez lekarza, która z kolei jest podstawą do tego, by uzyskać akt zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Ważne jest także, by rodzina osoby zmarłej miała przy sobie swoje podstawowe dokumenty, które między innymi mogą potwierdzić stopień pokrewieństwa ze zmarłym.
Jeżeli wybrana zostanie katolicka forma pochówku, to należy pamiętać także o konieczności zgłoszenia tego faktu do kancelarii parafialnej, do której należała zmarła osoba. Istnieje możliwość także ubiegania się o zasiłek pogrzebowy. Żeby jednak go otrzymać, trzeba również złożyć w tym celu odpowiedni formularz. W zdecydowanej większości – dokumenty muszą osobiście zdobyć i dostarczyć bliscy osoby zmarłej, nie może tego zrobić nikt za nich. Jednak pracownicy zakładu pogrzebowego Warszawa mogą podpowiadać, od czego należy zacząć, gdzie udać się w pierwszej kolejności, mogą też pomóc w wypełnianiu niektórych wniosków, jak choćby właśnie ten związany z zasiłkiem pogrzebowym.
Transport ciała zmarłego
Kontakt z dobrym domem pogrzebowym znacznie ułatwia przygotowania do pogrzebu już od samego początku. To właśnie pracownicy takiego zakładu zajmują się między innymi przewozem ciała osoby zmarłej do chłodni i przygotowaniem jej do pochówku. Trudno bowiem sobie wyobrazić, żeby rodzina zmarłego miała zajmować się tym we własnym zakresie. Zakład pogrzebowy dysponuje odpowiednio przystosowanymi do tego pojazdami, które mogą być także używane do transportów międzynarodowych.
Wybór formy pochówku
Istotnym elementem w momencie organizacji pogrzebu jest decyzja na temat tego, jaką formę pochówku wybiera rodzina osoby zmarłej. Choć najczęściej w Polsce odbywają się pogrzeby tradycyjne, w obrządku katolickim, to można zauważyć, że jest coraz więcej osób decyduje się na pogrzeb świecki, czy też z kremacją. Niektórzy zastanawiają się, jak do innych form pochówku podchodzi Kościół Katolicki, jakie rozwiązania są możliwe i dopuszczalne w polskim prawie. Także w tym przypadku można liczyć na wsparcie ze strony pracowników domu pogrzebowego, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości i odpowiedzą na nurtujące pytania związane z tymi kwestiami. Kolejnym etapem dotyczącym samej organizacji pogrzebu jest wybór trumny lub urny – w zależności od tego, która forma pochówku została wybrana przez rodzinę osoby zmarłej.
Oprawa ceremonii pogrzebowej
Po tym, kiedy zostały już podjęte najważniejsze decyzje odnośnie miejsca czy formy pochówku, dostępne są wszystkie niezbędne dokumenty, można przystąpić do wyboru oprawy całej uroczystości. Rodzina osoby zmarłej może wybrać kwiaty, wieńce, także specjalną oprawę muzyczną, która będzie towarzyszyć ceremonii – zarówno w kaplicy, w domu pogrzebowym, czy w kondukcie żałobnym.
Warto zastanowić się także, w jaki sposób poinformować pozostałą część rodziny, przyjaciół i znajomych o szczegółach związanych z pogrzebem. Można wybrać tradycyjną formę z klepsydrą naklejoną na drzwiach, klatkach schodowych, przy bramie lub zdecydować się na elektroniczną formę, czyli e-klepsydrę. Za pomocą internetu prześlemy informacje o pogrzebie w każdy zakątek kraju czy świata.
W czasie przygotowań do pochówku warto wybrać taki zakład pogrzebowy, który będzie realizował wszystkie te usługi kompleksowo, w jednym miejscu. Dzięki temu można w całości skoncentrować się na tym, jak godnie i uroczyście pożegnać zmarłą bliską nam osobę.