Chiny są jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski i Europy. Dynamicznie rozwijający się eksport i import wymaga zastosowania szeregu nowoczesnych rozwiązań pozwalających na szybki i tani transport towarów na trasie Chiny — Polska — Europa. Jedną z nowych, ale już sprawdzonych propozycji, jaką oferuje przedsiębiorcom rynek, jest transport kolejowy. Jak działa fracht kolejowy w relacji Chiny-Polska i Polska-Chiny? Jakie są jego zalety i czy każdy przedsiębiorca może z niego skorzystać? 

Charakterystyka transportu kolejowego z Chin

Ogromna ilość ładunków przewożonych z Chin do Europy oraz ograniczenia we frachcie morskim spowodowały, że konieczne stało się wprowadzenie alternatywnej metody przewozu towarów z Azji do Europy. W 2011 roku rozpoczął działalność Nowy Jedwabny Szlak, którego osią stał się transport kolejowy towarów z ChRL do Europy przez Polskę. Początkowo niewielka liczba składów miesięcznie przez kilkanaście lat rozrosła się do kilkudziesięciu pociągów w tygodniu stając się konkurencyjną alternatywą dla wolnego i nieprzewidywalnego transportu morskiego

Główna trasa Nowego Jedwabnego Szlaku przebiega z Chin do Polski przez Kazachstan, Rosję, Białoruś, aby finalnie dotrzeć do polskich Małaszewicz położonych przy granicy z Białorusią. Szlak ten przebiega przez tereny o niskim zaludnieniu powodując, że pociągi bez przeszkód pokonują drogę z chińskich hubów do terminala w Małaszewiczach w czasie od do 14 dni. W efekcie powoduje to, że globalny transit time jednego transportu obejmujący odbiór od nadawcy po dostarczenie do adresata zamyka się w czasie krótszym niż 1 miesiąc (zazwyczaj jest to od 24 do 28 dni). W przypadku frachtu morskiego globalny czas dostawy wynosi nawet 3 miesiące. 

Nowy Jedwabny Szlak jest bezpieczny dla towarów, omija wszystkie tereny o nieustabilizowanej sytuacji (także te zaangażowane w wojnę na Ukrainie). Co więcej, ekspresowe pociągi towarowe dają możliwość systematycznego monitorowania położenia, dzięki czemu towar jest bezpieczniejszy, a odbiorca ładunku z dużym prawdopodobieństwem może przewidzieć dzień dostawy do miejsca docelowego. Co więcej, w przypadku frachtu kolejowego nie występuje problem rolowania kontenerów, jak to ma powszechnie miejsce w przypadku kontenerowców. 

Przewóz towarów Nowym Jedwabnym Szlakiem zaskakuje także ceną. Pomimo 3 razy krótszego transit time cena za przewóz jednego kontenera jest porównywalna do przewozu ładunku kontenerowcem. Dotyczy to szczególnie transportów drobnicowych — w tym przypadku fracht kolejowy jest bardzo konkurencyjny w stosunku do przewozów drogą morską. W kalkulacji ważny jest także rodzaj przewożonych towarów, który może rzutować na ostateczną wycenę transportowanego ładunku. 

Co zyskasz korzystając z ekspresowych pociągów towarowych

Wraz z wyborem transportu multimodalnego opartego na frachcie kolejowym zyskujesz znacząco krótszy czas dostawy. Co więcej, będziesz mógł z dużym prawdopodobieństwem określić, kiedy ładunek będzie dostarczony w miejsce odbioru. Krótki czas dostawy to możliwość szybszego obrotu gotówką oraz brak konieczności zamrażania pieniędzy na dłużej. Krótszy czas dostawy to także szybsza dostawa towaru do klienta końcowego. Szybszy i bardziej przewidywany transport to także skrócony i pewny łańcuch dostaw.

Fracht kolejowy można elastycznie dopasować do potrzeb klienta. W opcji door-to-door pozwala na stworzenie łańcucha dostaw opartego na transporcie multimodalnym złożonym z ekspresowego pociągu towarowego oraz samochodów ciężarowych, które dostarczą towar bezpośrednio do odbiorcy. Aby korzystać z ekspresowych pociągów towarowych konieczna jest obsługa przez doświadczoną firmę spedycyjną.  W efekcie, zlecając przewóz ładunków z Chin, możesz w pełni zająć się rozwojem swojego biznesu, korzystając jednocześnie z profitów szybkiego i zoptymalizowanego cenowo transportu towarów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *